Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Înălțarea Cinstitei Cruci
septembrie 30, 2016
Sfințirea Bisericii „Sfânta Treime”, loc. Izvoarele, jud. Tulcea
octombrie 18, 2016
Arata tot

Sfințirea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Mănăstirea Brădățel

Duminică, 02 octombrie 2016, a avut loc slujba de a Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, din incinta Mănăstirii Brădățel, județul Suceava. Slujba a fost oficiată de PS Episcop Sofronie Suceveanul, împreună cu alți membri ai Sfântului Sinod: PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul. PS Episcop Demosten Nemțeanul, cel care prin efortul și râvna sa deosebită pentru a construit frumoasa biserică, a dat binecuvântarea de la începutul slujbei de sfințire și a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, mulțumind lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale. Alături de acești arhierei, a luat parte și PS Episcop Ambrozie de Methoni, din partea Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia, precum și un sobor de preoți și diaconi din împrejurimi și din țară.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons