Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfințirea Bisericii Mănăstirii Sfântul Ilie – Dunavăț
septembrie 26, 2016
Sfințirea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Mănăstirea Brădățel
octombrie 10, 2016
Arata tot

Înălțarea Cinstitei Cruci

Marți, 14/27 septembrie, Biserica Ortodoxă de Stil Vechi din România a sărbătorit Înălțarea Sfintei Cruci, sărbătoare ce își are obârșia încă din secolul 4, mai exact în 335, când Patriarhul Macarie al Ierusalimului o ridică în văzul tuturor spre venerare. Privegherea are o porțiune specială după Slavoslovia Mare, când se scoate Cinstita Cruce în mijlocul bisericii și se cântă de către popor „Doamne miluiește!” de 500 de ori, moment în care preotul sau arhiereul ridică crucea spre credincioși. În această zi se ține post spre amintirea jertfei de răscumpărare a oamenilor, de către Mântuitorul Hristos.

PS Episcop Sofronie Suceveanul și PS Episcop Antonie Ploieșteanul au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de un sobor de preoți și diaconi la Catedrala Eroilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din .

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons