noiembrie 1, 2020

Zămislirea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul

Zămislirea mântuirii noastre apropiindu-se, s-a zămislit Sfântul Ioan, Înainte Mergătorul, cu mărire şi cu minune. Multe mame zămislesc fii, dar puţine sunt acelea pe a căror zămislire ar mări-o şi ar prăznui Biserica lui Dumnezeu. Numai trei mame au fost de ale căror zămisliri în pântece s-a minunat lumea; acestea au fost Sfânta şi dreapta Ana, Sfânta Elisabeta şi Prea Sfântă, Preacurata Fecioară Maria. Dreapta Ana a zămislit pe Născătoarea de Dumnezeu; Elisabeta, pe Mergătorul înainte; iar Fecioara Maria, pe Hristos, Mântuitorul nostru. Iată, așadar, prin slava si binecuvântarea Lui Dumnezeu s-a săvârșit și în acest an slujba hramului al […]
septembrie 21, 2020

Nașterea Maicii Domnului – Cotu Băii 2020

Primul praznic din an închinat Maicii Domnului este Nașterea Maicii Domnului (sau Sfânta Maria mică după denumirea populară). În această zi PS Sofronie Suceveanul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica din localitatea Cotu Băii, biserică ce poartă acest hram. Alături de sfinția sa au participat clerici și mireni din parohiile învecinate.
septembrie 13, 2020

Duminica Nunta fiului de împărat – Londra 2020

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în Duminica Nunta fiului de împărat (a XIV-a după Rusalii), PS Sofronie Suceveanul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Buna Vestire din Londra, Anglia, întărind astfel în credință comunitatea de români drept-slăvitori din diaspora britanică. La cuvântul de învățătura, Preasfinția sa a subliniat importanța păstrării credinței și nădejdii către Dumnezeu, dar și întărirea dragostei față de Biserica și fața de aproapele.
septembrie 6, 2020

Sfințire biserica „Sfânta Treime” – Fântâna Mare, 2020

În Duminica Lucrătorilor viei (13 după Cincizecime), Biserica „Sfânta Treime” din localitatea Fântâna Mare și-a primit îngerul păzitor. Slujba de Sfințire a fost oficiată de PS Sofronie Suceveanul, PS Glicherie Ieșeanul, PS Iosif Botoșăneanul, PS Dionisie Gălățeanul și PS Evloghie Sibianul. La slujbă au participat preoți și credincioși din parohiile învecinate.