Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Ortodoxiei – Fălticeni, 2022
martie 14, 2022
Duminica Sfintei Cruci – Londra, 2022
martie 30, 2022
Arata tot

În data de 11 martie se sărbătorește al Ierusalimului, unul dintre apărătorii Ortodoxiei, cel numit cu numele întregii înţelepciuni. A fost scriitor bisericesc și în fiecare seară una dintre creațiile sale se cântă la slujba Vecerniei: „Lumină lină a sfintei slave”.

PS Episcop Sofronie Suceveanul și-a serbat la Mănăstirea „ Mărturisitorul”, locaș ce se află sub oblăduirea sa. Alături de el, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca a Darurilor mai înainte sfințite PS Teodosie Brașoveanul, PS Iosif Botoșăneanul, PS Flavian Ilfoveanul, PS Antonie Băcăuanul, PS Glicherie Ieșeanul, PS Dionisie Gălățeanul și PS Evloghie Sibianul, alături de preoți, diaconi și psalți din parohiile din împrejurimi.

Pe această cale îi urăm și noi PS Episcop Sofronie Suceveanul tradiționalul „Întru mulți ani, Stăpâne!”, păstorire ușoară și îndelungată a turmei duhovnicești, sănătate și mântuire!

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons