Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a 20-a după Rusalii – Bacău, 2023
octombrie 23, 2023
Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir – Brădățel, 2023
noiembrie 9, 2023
Arata tot

În ziua prăznuirii Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la Iași, PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiască Liturghie în parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Rădășeni cu ocazia celebrării celui de-al doilea hram al acesteia. Alături de preasfințitul episcop au fost preacucernicii părinți Ioan și Nicolae Onofrei, parohii acestei enorii, un sobor de preoți, diaconi, psalți și popor bine-credincios atât din Eparhia Sucevei cât și din cele învecinate.

În cuvântul de învățătură, rostit după obicei, la sfârșitul liturghiei, PS Sofronie a accentuat virtuțile pe care trebuie să le urmăm, deprinse și exemplificate din viața Sfintei Parascheva.

Sfânta Cuvioasă Parascheva să fie mijlocitoare pentru noi toți!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons