Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sinodul Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia
mai 31, 2016
Duminica Samarinencei
mai 31, 2016
Arata tot

Canonizarea Sfântului Ierarh Hrisostom de Florina

Sâmbătă, 15/28 mai 2016, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, din Trakomakedones, Grecia, a avut loc un eveniment de o importanță copleșitoare pentru toți creștinii de stil vechi din Grecia, pentru că în această zi, primul lor Mitropolit, Ierarhul Hrisostom de Florina, a fost recunoscut oficial ca sfânt și trecut în calendar pentru a fi prăznuit. Acest ierarh a acceptat, inițial, calendarul gregorian, ca mai apoi, după aproximativ 10 ani, să revină la dreapta credință. Această trecere a fost greu de acceptat de „biserica oficială”, astfel că toți preoții, arhiereii sau credincioșii care refuzau să schimbe calendarul erau arestați. Printre aceștia s-a numărat și Sfântul Hrisostom. După mărturiile unora dintre gardieni, în momentul în care păzeau celula Sfântului, o lumină puternică se afla în acea cameră, semn al sfințeniei sale. După ce a trecut la cele veșnice, în 1955, la șase ani a fost dezhumat, trupul emanând o mireasmă puternică.

Slujba Sfintei Liturghii și canonizarea au fost săvârșite de către IPS Arhiepiscop Calinic, secondat de către IPS Mitropolit Agatanghel din ROCOR. Toți membrii Sfântului Sinod din Grecia au participat la Sfânta Liturghie Alături de aceștia, trei din ierarhii BOSVR: PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Glicherie Ieșeanul și Evloghie Sibianul, precum și patru preoți și un diacon au fost coliturghisitori la acest frumos eveniment.

SFINTE IERARHE HRISOSTOME CEL NOU, ROAGĂ-TE LUI DUMNEZEU PENTRU NOI!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons