Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Tomei
mai 12, 2016
Canonizarea Sfântului Ierarh Hrisostom de Florina
mai 31, 2016
Arata tot

Sinodul Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia

Joi, 13/26 mai 2016, în Acharnes, Grecia, a avut loc ședința Sinodului Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia, sinod care s-a întrunit cu ocazia canonizării primului Mitropolit de după schimbarea calendarului în Grecia, Sfântul Hrisostom de Florina. La acestă ședință a fost dezbătută și votată o nouă mărturisire de credință pentru creștinii eleni, mărturisire care se află în conformitate cu toate hotărârile apostolicești și patristice. De asemenea a fost alcătuit și un „mesaj de trezvie” pentru toți creștinii ortodocși, pentru a se putea exprima cu privire la viitoarele hotărâri ale sinodului tâlhăresc ce se va întruni în Creta în luna iunie. Pe lângă întregul Sfânt Sinod din Grecia, au luat parte și două delegații: una din partea Bisericii noastre Ortodoxe de Stil Vechi din România, condusă de PS Episcop Sofronie Suceveanul și din care au mai făcut parte și PS Episcopi Glicherie Ieșeanul și Evloghie Sibianul, și o delegație din partea Bisericii Ortodoxe Ruse din Diaspora, condusă de IPS Mitropolit Agatanghel, alături de PS Gheorghe, Arhiepiscop de Chișinău și Moldova, care au aprobat și semnat acel mesaj de trezvie.

Mesajul de trezvie, semnat și aprobat de către toți membrii celor trei Biserici Ortodoxe Autocefale, aflate în comuniune îl puteți găsi aici, în format pdf: Mesaj de trezvie pentru toti adevaratii crestini

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons