Soborul Sfântului Ioan Botezătorul – Rădășeni, 2021
ianuarie 21, 2021
Sfântul Cuvios Antonie cel Mare – Oniceni, 2021
ianuarie 31, 2021

Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare, începătorul vieții călugărești de obște este serbat de către Biserica Ortodoxă în data de 11 ianuarie. Un mic rezumat al vieții acestuia, plină de înfrânare și smerenie, o regăsim în una din sedelnele utreniei: „Împodobindu-ți sufletul tău cu înfrânare, cu dureri și cu rugăciuni, cu dumnezeiasca cuviință te-ai făcut părtaș cuvioșilor, pururea slăvite, și daruri de minuni cu adevărat ai primit, spre a tămădui neputințele celor ce te cinstesc pe tine cu credință. Drept aceea și mulțimile demonilor gonind, dai tămăduiri oamenilor prin dar, de Dumnezeu purtătorule Teodosie.

În această zi binecuvântată, Mănăstirea „Sfânta Treime” din Cucova serbează onomastica unului din păstorii acesteia și anume, PS Teodosie Brașoveanul, un membru al Sfântului Sinod care are o perioadă destul de considerabilă de arhipăstorie. S-au alăturat acestuia, în cadrul Sfintei Liturghii, PS Sofronie Suceveanul, PS Antonie Băcăuanul, PS Dionisie Gălățeanul și PS Evloghie Sibianul, alături de un sobor de preoți și popor binecredincios.

Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare să fie rugător pentru toți în fața Scaunului Dumnezeirii în veci, Amin!