Sfântul Mare Mucenic Mina -Roșiori 2019
Sfântul Varlaam – Cotârgași 2019
decembrie 2, 2019

Duminica Bogatului care i-a rodit țarina – Măgura 2019

„Să îndreptăm astăzi limba noastră împotriva beţiei şi să răsturnăm la pământ acest fel de vieţuire ruşinoasă şi fără de rânduială! Voim a pârî pe cei ce s-au dedat ei, nu pentru a-i arunca în ruşine, ci pentru a-i slobozi din ruşine; nu pentru a le face jigniri, ci pentru a-i îndrepta; nu pentru a-i da defăimării obşteşti, ci pentru a-i apăra de defăimarea cea înfricoşată şi a-i scăpa din mâinile satanei. Căci cine trăieşte în beţie, desfătare şi necumpătare a căzut sub tirania satanei. Fie ca sfătuirile noastre să poată aduce oarecare folos!” (Extras din Sfantul Ioan Gura De aur, Predici la duminici şi sărbători )

În Duminica Bogatului care i-a rodit țarina PS Sofronie Suceveanul a slujit la reședința episcopală: „Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie – Măgura”