Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare – Sălătruc, 2021
Sfinții Trei Ierarhi – Măgura, 2021
februarie 13, 2021

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu Vameșul) – Sf. Mina, 2021

În duminica a 32-a după Rusalii sfinții părinți au așezat o pericopă evanghelică deosebită în care decoperim că ne putem vindeca ușor atât sufletește, cât și trupește, numai să avem o dorință arzătoare, așa cum a avut-o și vameșul Zaheu și să cerem cu sinceritate și credință că puterea cea mare a Mântuitorului ne va fi vindecătoare.

În acest an, ziua de 25 ianuarie, zi în care îl prăznuim pe Sfântul Ierarh Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului, a picat tocmai în această duminică. Sfântul Ierarh Grigorie Teologul este unul din cei trei ierarhi prăznuiți la data de 30 ianuarie, care a adus, alături de aceștia, un aport deosebit bisercii lui Hristos.

Zi de bucurie duhovnicească pentru Mănăstirea Sfântul Mina din Roșiori pentru că bine-credincioșii creștini au avut parte de slujba Sfintei Liturghii prezidată de PS Sofronie Suceveanul, eparhul locului, alături de un sobor de preoți și psalți.