Nașterea Maicii Domnului – Cotu Băii 2020
septembrie 21, 2020

Zămislirea mântuirii noastre apropiindu-se, s-a zămislit Sfântul Ioan, Înainte Mergătorul, cu mărire şi cu minune. Multe mame zămislesc fii, dar puţine sunt acelea pe a căror zămislire ar mări-o şi ar prăznui Biserica lui Dumnezeu. Numai trei mame au fost de ale căror zămisliri în pântece s-a minunat lumea; acestea au fost Sfânta şi dreapta Ana, Sfânta Elisabeta şi Prea Sfântă, Preacurata Fecioară Maria. Dreapta Ana a zămislit pe Născătoarea de Dumnezeu; Elisabeta, pe Mergătorul înainte; iar Fecioara Maria, pe Hristos, Mântuitorul nostru.

Iată, așadar, prin slava si binecuvântarea Lui Dumnezeu s-a săvârșit și în acest an slujba hramului al doilea al Catedralei Mitropolitane, și anume „”. În acest an, sfânta liturghie a fost condusă de , alături de , , și și de un sobor de preoți, diaconi și cântăreți. Totodată, s-au alăturat sfintei slujbe și un număr considerabil de credincioși din întreaga  Mitropolie de Răsărit din România.