Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Orbului din Ierihon – Fălticeni 2018
decembrie 17, 2018
Sfânta Varvara, Ciumulești 2018
decembrie 21, 2018
Arata tot

Tunderea în monahism a maicii Varvara, Măgura 2018

Braţele părinteşti sârguieşte a mi le deschide mie, că în desfătări am cheltuit toată viaţa mea, spre bogăţia cea necheltuită a îndurărilor Tale, privind Mântuitorule, acum, nu trece cu vederea inima mea cea săracă, căci către Tine, Doamne, cu umilinţă strig: Am greşit, Părinte, la cer şi înaintea Ta!
După slujba de priveghere pentru sărbătoarea Sfintei Mare Mucenițe Varvara, PS Episcop Sofronie Suceveanul a tuns în monahism o maică rasoforă din cadrul obștii de la Mănăstirea Mărturisitorul.
Momentul tunderii în monahism a presupus tăierea părului ca semn renunţării la voia proprie, depunerea celor 3 voturi monahale (sărăcia, fecioria și ascultarea) şi primirea hainelor şi a însemnelor monahicești: cămaşa, crucea pectorală, paramanul, dulama (anteriul), brâul, papucii, rasa, potcapul (scufia), mantia, mătăniile, crucea şi făclia.
Noua monahie a primit numele de Varvara.
La final PS Episcop Sofronie a adresat un părintesc cuvânt de învățătură și încurajare în noul drum început de proaspăta monahie.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons