Nașterea Domnului
Botezul Domnului
ianuarie 23, 2017

Tăierea împrejur a Domnului, Sf Vasile cel Mare

Supunându-Se Legii pe care Însuși a dat-o, Mântuitorul Hristos Se taie împrejur a opta zi după Nașterea Sa, dând astfel dovadă de smerenie, de iubire de oameni și de supunere. Totodată, prin tăierea împrejur, Mântuitorul a dovedit faptul că S-a născut cu trup asemenea nouă, închizând astfel gurile ereticilor ce contestau acest fapt și învățau greșit și pe alții. În aceeași zi se prăznuiește și unul dintre marii ierarhi ai Ortodoxiei, Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, luptător împotriva ereticilor și scriitor de canoane și cărți teologice. Este autorul Sfintei Liturghii care îi poartă numele și care se săvârșește de 10 ori pe an și, de asemenea, a scris și faimoasele împotriva diavolilor.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit slujba privegherii și a Sfintei Liturghii la Catedrala Eroilor „Sf. Împărați Constantin și Elena” din