Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov – Mihăiești, 2021
noiembrie 10, 2021
Sfântul Mare Mucenic Mina – Roșiori, 2021
noiembrie 27, 2021
Arata tot

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil – Fântâna Mare, 2021

În ziua a opta a lunii noiembrie Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și a tuturor puterilor cerești care sunt organizate în nouă cete precum : Îngeri, Arhangheli, Începătorii, Stăpânii, Domnii, Puteri, Tronuri, Heruvimi și Serafimi.

Așadar, în această zi de bucurie duhovnicească, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent în mijlocul credincioșilor din parohia „Sfânta Treime”, Fântâna Mare, cu ocazia serbării celui de-al doilea hram al acesteia. S-au alăturat episcopului Sucevei și un sobor de preoți, psalți și credincioși, care au înălțat rugăciunile lor către cele nouă cete de îngeri pentru a le fi mijlocitori în fața Tronului Dumnezeirii.

În cuvântul de învățătură rostit de PS Sofronie, acesta a subliniat importanța cinstirii sfinților îngeri și a exemplificat modul în care aceștia sunt mijlocitori celor care se roagă lor și cum ar trebui să respecte un creștin, în general, puterile cerești.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons