Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica vindecării orbului din Ierihon – Bruxelles
decembrie 18, 2019
Sfântul Ierarh Spiridon, Tulcea 2019
decembrie 25, 2019
Arata tot

Slujba de pomenire a eroului Ioan Bute, Fălticeni 2019

Comemorarea a 30 de ani de la revoluție a fost marcata de  slujba de pomenire eroului , înmormântat în curtea Catedralei Eroilor din .

Despre Ioan Bute:

În localitatea Fălticeni la data de 30.01.1966 s-a născut Ioan Bute, din părinții Dumitru și Georgeta Bute. Absolvent al Școlii de Subofițeri de Poliție Slatina, sergent major Ioan Bute, a fost repartizat în județul Arad, loc unde l-au prins evenimentele din decembrie 1989. În seara de 23 decembrie 1989, împreună cu colegii, locotement major Duma Pavel și subofițer Clepe Gheorghe-Ioan, și-au pierdut viața în misiunea încredințată, pe strada Făt- Frumos. După deces a fost avansat la gradul de sublocotenent post mortem.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons