Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfânta Cuvioasă Parascheva – Valea Roșie, 2021
octombrie 29, 2021
Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Brădățel, 2021
noiembrie 10, 2021
Arata tot

Sfințirea Paraclisului „Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian” – Săcărești, 2021

În a 20-a duminică după Rusalii, 18/31 octombrie, a avut loc sfințirea paraclisului din satul Săcărești, comuna Cucuteni, județul Iași, al cărui hram este „Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian”. Atât slujba de sfințire cât și Sfânta Liturghie săvârșită imediat după aceasta, au fost prezidate de către PS Glicherie Ieșeanul, alături de care au participat PS Sofronie Suceveanul, PS Iosif Botoșăneanul, PS Antonie Băcăuanul și PS Dionisie Gălățeanul și un sobor de preoți și psalți.

Cu acest prilej, episcopul Iașilor a hirotonit în treapta diaconiei pe psaltul Petru Constantinescu, marcând astfel continuitatea apostolică a Bisericii.

Credincioșii sunt așteptați până sâmbătă la vecernie pentru a se închina în Sfântul Altar, așa cum este obiceiul în tradiția noastră.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons