Sfinții Apostoli Petru și Pavel, Rădășeni 2018
iulie 12, 2018
Sfântul Ilie – Slatina 2018
august 3, 2018

Sfințirea paraclisului mănăstirii „Sfântul Toma” a avut loc în data de 16 iulie (29 iulie). Slujba a fost oficiată de PS Teodosie Brașoveanul căruia i s-au alăturat și PS Sofronie Suceveanul, PS Flavian Ilfoveanul, PS Antonie Ploieșteanul, PS Iosif Botoșăneanul, PS Dionisie Gălățeanul, PS Evloghie Sibianul și un sobor de diaconi și preoți.

„Această casă Tatăl a zidit-o; această casă Fiul a întărit-o; această casă Duhul Sfânt a înnoit-o, a luminat-o şi a sfinţit sufletele noastre“

Sfințirea unei biserici este o slujba aparte la care dacă nu ați ajuns până acum vă îndemn să ajungeți măcar o dată în viată. O dată cu sfinţirea construcţiei văzute, are loc şi sfinţirea sufletelor noastre, statornicindu-se legătura dintre biserica de zid, care este reprezentarea vizuală, a Bisericii vii, formate din preotul şi enoriaşii unei parohii sau comunităţi monahale.