Adormirea Maicii Domnului
Nașterea Maicii Domnului
septembrie 26, 2016

Sfințirea Bisericii Sfinții Apostoli din Focșani

Cu ajutorul Domnului și al Sfinților Apostoli, Biserica al cărui hram este sărbătoarea Sfinților Petru și Pavel din Municipiul Focșani a ajuns la desăvârșire, odată cu slujba de . Mulțime mare de credincioși din județ și din toată țara au participat la această slujbă și au putut săruta Sfânta Masă, locul în care Se jertfește Mântuitorul Hristos și Se pogoară Sfântul Duh. Slujba de a fost săvârșită de PS Episcop Sofronie Suceveanul, iar Sfânta Liturghie de către PS Episcop Teodosie Brașoveanul. Alături de cei doi Episcopi, încă 5 arhierei au luat parte: PS Episcopi Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Ploieșteanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul, precum și un sobor numeros de preoți și diaconi.