Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare
februarie 5, 2016
Întâmpinarea Domnului
februarie 21, 2016
Arata tot

Sfinții trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur

Sărbătoarea acestor trei mari dascăli ai lumii și ierarhi: Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Grigorie Teologul, Arhiepiscopul Constantinopolului și Ioan Gură de Aur, Arhiepiscop al Constantinopolului își are obârșia la începutul celui de-al doilea mileniu, atunci când în Constantinopol a început o împărțire a credincioșilor în trei cete, fiecare din acestea cinstind pe doar un singur ierarh. Pentru a nu mai fi asemenea neînțelegeri în marea cetate, acești trei sfinți au început să apară în vis unui om înduhovnicit, Sfântului Ioan, episcopul Evhaitelor, pentru a pune capăt împărțirii creștinilor. Acest sfânt Ioan a hotărât să se facă pomenirea tuturor celor trei la data de 30 a lunii ianuarie, lună în care se fac și pomenirile acestor sfinți individual : 1 ianuarie – Sfântul Vasile, 25 ianuarie – Sfântul Grigorie și 27 ianuarie – Aducerea moaștelor Sfântului Ioan Gură de Aur.

Biserica mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul” a fost, cu ocazia acestui praznic al celor trei apărători ai Ortodoxiei și cu ocazia hramului mic, neîncăpătoare. Credincioși din localitățile învecinate au venit pentru a lua parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de trei ierarhi ai Bisericii: PS Episcop Teodosie Brașoveanul, PS Episcop Sofronie Suceveanul și PS Episcop Dionisie Gălățeanul, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons