Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu Vameșul) – Sf. Mina, 2021
februarie 8, 2021
Întâmpinarea Domnului – Fălticeni, 2021
februarie 15, 2021
Arata tot

Ziua de 30 ianuarie este marcată în calendarul ortodox de sărbătorirea unora din cei mai mari ierarhi ai tuturor vremurilor și anume, , Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Așadar, vineri, 30 ianuare stil vechi, 12 februarie stil nou, , , a fost îmbracată în haine de sărbătoare deoarece și-a serbat hramul de iarnă.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de alături de și și de un sobor restrâns de preoți și diaconi. Praznicul s-a încheiat cu un cuvânt de învățătură și totodată, de mulțumire, al PS Sofronie, care a evidențiat aportul adus de fiecare din cei trei mari ierarhi Bisericii Lui Iisus Hirstos.

Sfinții Trei Ierarhi, Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur să ne fie rugători în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons