Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica lui Zaheu vameșul și Sfântul Eftimie cel Mare, Sălătruc 2020
februarie 2, 2020
Întâmpinarea Domnului – Fălticeni 2020
februarie 15, 2020
Arata tot

In ziua in care Biserica Ortodoxa Dreptslavitoare ii cinsteste pe cei trei mari ierarhi ai Ortodoxiei, Vasilie cel Mare, Grigorie de Dumnezeu Cuvantatorul si Ioan Gura de Aur, Manastirea Sf Ierarh Glicherie isi serbeaza hramul mic. Ocrtotitorii sfantului locas au fost cinstiti prin savarsirea Privegherii in ajunul sarbatorii iar in ziua hramului prin savarsirea Dumnezeiestii Liturghii la care au participat , PS Teodosie Brasoveanul si PS Dionisie Galateanul alaturi de un sobor de preoti si diaconi.
In cuvantul de invatatura au fost prezentate aspecte din viata celor trei mari sfinti ierarhi pe care ii sarbatorim separat la 1 ianurie pe Sf Vasile, la 25 ianuarie pe SF Grigorie si la 27 ianuarie pe SF Ioan, cat si insemnatatea sarbatoririi celor trei ierarhi impreuna ca semn al unitatii bisericii intru Hristos Iisus Domnul Nostru.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons