Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Înălțarea Cinstitei Cruci
septembrie 27, 2017
Duminica a 21-a după Rusalii
noiembrie 1, 2017
Arata tot

Mari izbăvitori de vrăjmași și de farmece, cei doi mari sfinți au fost iubiți de către creștini pentru dragostea lor față de Hristos și de aproapele. De aceea, în hotarele ortodoxe se prăznuiesc cu drag de către credincioși. În Grecia, una dintre Mănăstirile de stil vechi a primit ca zi de sărbătoare praznicul celor doi sfinți. Ulterior, această mănăstire, din localitatea Fili, cartierul Attica al Atenei a devenit sediul Mitropoliei de și Fili. Ca semn al comuniunii euharistice, doi dintre arhiereii din Biserica de Stil Vechi din România au slujit cu ocazia hramului: PS Episcop Sofronie Suceveanul și PS Episcop Dionisie Gălățeanul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Mitropolitul Kiprian de Oropos și Fili, alături de alți ierarhi ai Bisericii de Stil Vechi din Grecia: Mitropoliții de și Salamina, Hrisostom de Attika și Biotias, Fotie de Dimitriados și PS Episcopi Ambrozie de Methoni și Klement de Gardikion. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons