Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Acoperământul Maicii Domnului, Attika 2019
octombrie 15, 2019
Sfânta Cuvioasă Parascheva – Iași 2019
octombrie 27, 2019

Pe 2 Octombrie, sărbătorim pe Sfinții Mucenici Kiprian și Iustina. Acest mucenic a fost unul dintre cei mai mari vrăjitori ai timpului său, dar, încercând să facă magie asupra unei tinere fecioare pe nume Iustina, puterea diavolească nu a avut succes asupra credinței statornice a acestei tinere. Văzând ca vrăjile sale nu au efect, Kiprian s-a convertit la ortodoxie si până la urmă a devenit episcop al Antiohiei. Atât Sfântul Kiprian cât și Sfânta Iustina au suferit martiriul in Damasc.

Mănăstirea Sfinților Kiprian și Iustina din Fili, Attika își serbează hramul în această zi. PS Episcop Sofronie Suceveanul alături de alți 12 Episcopi au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie: IPS Mitropoliți Kiprian de Oropos și Fili, Gherontie de Piraeu și Salamina, Hrisostom de Attika și Biotia, Grigorie de Thesalonik, Fotie de Dimitriada, PS Episcopi Ambrozie de Methoni, Viktor din Bulgaria, Iosif Botoșăneanul, Dionisie Gălățeanul, Klement de Gardikion și Antim Basarabeanul.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons