Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Nicolae – Poiana Mărului, 2020
decembrie 20, 2020
Sfântul Ierarh Modest, Sfântul Mucenic Sebastian – Fălticeni, 2020
ianuarie 4, 2021
Arata tot

În ziua de 13 decembrie îi serbăm pe sfinții mucenici Eustratie, Auxentie, Evghenie, şi Orest. Aceşti sfinţi mucenici au trăit pe vremea rău-credincioşilor împăraţi Diocleţian şi Maximian, a ducelui Lisie, care comanda ceata de oşteni a limitaneilor şi a lui Agricola, care stăpânea toată partea Răsăritului.

Iată că și în acest an, cu ajutorul sfinților mucenici și al Maicii Domnului, s-a săvârșit Sfânta în cinstea acestor 5 sfinți mucenici la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Galați, care și-a sărbătorit hramul mic. Sfânta slujbă a fost prezidată de către episcopul locului, PS Dionisie Gălățeanul, alături de și de un sobor de preoți și psalți.

   

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons