Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfințirea Bisericii „Sfânta Treime”, loc. Izvoarele, jud. Tulcea
octombrie 18, 2016
Sfântul Dionisie Areopagitul
octombrie 19, 2016
Arata tot

„Ce lucru bun și ce este mai frumos fără numai a locui frații împreună?”. Acest frumos verset din Psalmii Împăratului David se potrivesc cu adevărat în ceea ce înseamnă astăzi comuniunea liturgică și euharistică dintre Bisericile Ortodoxe locale. Iată că sâmbătă, 02/15 octombrie, a avut loc sărbătorirea celor doi martiri ai lui Hristos, Sfântul Ierarh Kiprian și Sfânta Iustina Fecioara, hramul catedralei Mitropolitane al Mitropoliei de Ororpos și Fili, Grecia. PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de PS Episcopi Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul au participat la această frumoasă prăznuire a celor doi sfinți și au slujit alături de frații arhierei din Sinodul Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia: IPS Mitropoliți Kiprian de Oropos și Fili, Gherontie de Pireu și Salamina, Hrisostom de Attika și Viotias, Fotie de Dimitriados, PS Episcopi Ambrozie de Methoni și Clement de Gardikion. Din partea Sinodului Rus din Afara Granițelor a luat parte PS Antim al Chișinăului și al Moldovei.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons