Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Samarinencei
mai 31, 2016
Duminica Orbului
iunie 8, 2016
Arata tot

Sfinții Împărați Constantin și Elena

Marele Împărat și Sfânt Constantin cel Mare este cu adevărat întocmai cu Apostolii, pentru că a reușit să transforme întreg Imperiul Roman într-un mod radical, odată cu introducerea celebrului Edict de la Milano din anul 313, prin care se garanta libertatea creștinismului. A fost cel care a deschis lucrările Primului Sinod Ecumenic de la Niceea, din 325, Sinod care s-a ocupat cu combaterea ereziei ariene. Împreună cu maica sa, Elena, Sfântul Împărat Constantin a găsit Cinstita și de viață dătătoare Cruce a Domnului, în Ierusalim.

PS Episcopi Sofronie Suceveanul și Evloghie Sibianul, alături de un sobor de preoți și diaconi, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Eroilor din , cu ocazia hramului.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons