Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Tăierea Împrejur a Domnului nostru Iisus Hristos – Fălticeni, 2024
ianuarie 17, 2024
Duminica Ortodoxiei – Măgura, 2024
martie 24, 2024
Arata tot

Penultima zi a lunii ianuarie este făurită de Biserica lui Hristos prin prăznuirea celor mai de seamă ierarhi ai acesteia și anume, Sfinții Ierarhi Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Zi de mare bucurie pentru locașul nostru deoarece aceștia sunt patronii spirituali, după Sfântul Ierarh Glicherie.

Sărbătoarea a început cu privegherea de seară, continuând a doua zi cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, slujbă prezidată de PS Episcop Sofronie Suceveanul, căruia i s-au alăturat în rugăciune PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul, un sobor numeros de preoți, diaconi, psalți și credincioși drept-slăvitor.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de PS Episcop Dionisie și a avut ca temă principală asemănările luptelor acestor trei mari ierarhi, lupte ce au fost duse în special pentru păstrarea adevărului de credință și a unității Bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons