Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a 24-a după Rusalii
noiembrie 24, 2017
Sfântul Mare Mucenic Mina
noiembrie 24, 2017
Arata tot

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil

În ziua de 8 noiembrie se prăznuiește praznicul Sfinților Arhangheli și și a tuturor puterilor cerești. Prezențe importante ale acestor doi Arhangheli atât în Vechiul cât și în Noul Testament, Sfinții Mihail și Gavriil sunt cinstiți de toată Ortodoxia, ca cei care stau aproape de Scaunul Dumnezeirii și sunt ocrotitorii celor care îi cinstesc cu credință. De aceea, mulți dintre creștini au fost botezați cu numele acestor doi Îngeri. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca în Parohia Bogdănești, cu ocazia hramului mic al bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons