Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Buna Vestire – Londra, 2021
aprilie 8, 2021
A 3-a zi de Paști – Roșiori, 2021
mai 10, 2021
Arata tot

Iată-ne ajunși și în acest an participând la sărbătoarea sărbătorilor, cel mai important și plin de însemnătate praznic, cu o încărcătură duhovnicească deosebită și o pregătire aparte, dar totodată și cel mai așteptat praznic de peste an și anume, praznicul Învierii Domnului, sau Sfintele Paști.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, a săvârșit Utrenia împreună cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan, așa cum prevede sfânta tradiție, la , , alături de un sobor restrâns de psalți și credincioși.

În cuvântul de învățătură, preasfințitul episcop a explicat cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur ce se citește în timpul Utreniei, tâlcuind mesajul acestuia, și totodată a transmis credincioșilor binecuvântarea sa și bucuria sfintei învieri, terminând cu salutul specific acestei perioade și anume, „Hristos a înviat!”

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons