Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a doua a Postului Mare
martie 5, 2018
Duminica a treia a Postului Mare
aprilie 2, 2018
Arata tot

    Sfântul Sofronie, cel numit cu numele întregii înţelepciuni, s-a născut în Damasc, din părinţi dreptcredincioşi şi deplin înţelepţi, ale căror nume au fost Plintos şi Mira, şi erau cetăţeni vestiţi. Din tinereţile sale fericitul Sofronie şi-a cîştigat viaţa potrivit cu numele său, iubind înţelepciunea cea duhovnicească şi cea dinafară, păzindu-şi fecioreasca sa curăţenie, întreagă şi neprihănită din pântecele maicii sale. Căci amîndouă acestea, adică înţelepciunea duhovnicească şi fecioreasca curăţie, se numesc întreaga înţelepciune, mai ales după cuvîntul Sfîntului Ioan Scărarul, care zice: „Întreaga înţelepciune este o numire de obşte a tuturor faptelor bune”. Pe acestea şi pe toate faptele bune le-a câştigat pe deplin înţeleptul Sofronie.
    El a deprins mai întîi filosofia cea din afară. De aceea a fost numit şi „sofist”, adică preaînţelept, pentru că numirea de sofist în acele timpuri era foarte mult cinstită şi cei mai aleşi filosofi cu acest nume erau numiţi, precum altă dată Libaniu sofistul, prietenul Sfîntului Vasile cel Mare. După aceea fericitul Sofronie, după filosofia cea din afară vrînd să cîştige înţelepciunea cea duhovnicească, umbla prin mănăstiri şi prin sihăstrii pustniceşti, adunînd de la plăcuţii lui Dumnezeu părinţi folos pentru sufletul său.

Pentru a citi întreaga viață a Sfântului, accesati următoarea pagina: Viata Sfantului Sofronie

   Cu ocazia acestei zile, PS Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Magura împreună cu Ps Dionisie Gălățeanul, PS Glicherie Ieșeanul și Ps Antim Basarabeanul din partea ROCOR.

   Îi uram prea sfințitului Sofronie la multi ani cu sănătate și slujire îndelungată în mijlocul credincioșilor de stil vechi ! 

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons