Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie – Șoimărești, 2021
februarie 23, 2021
Duminica Fiului Risipitor – București, 2021
februarie 28, 2021
Arata tot

A 11-a zi din luna februarie este marcată în calendarul ortodox de prăznuirea Sfântului Sfințit Mucenic Vlasie, episcopul Sevastiei. Zi de mare bucurie sufletească pentru întreaga Biserică Ortodoxă de Stil Vechi din România deoarece, aceasta sărbătorește onomastica întâi-stătătorului acesteia și anume, IPS Arhiepiscop și Mitropolit Vlasie Mogîrzan.

Cu această ocazie, o bună parte din Sfântul Sinod s-au adunat în rugăciune la Mănăstirea Slătioara, pentru a mulțumi Lui Dumnezeu și Sfântului Vlasie pentru binefacerile de zi cu zi. Sfânta Liturghie a fost prezidată de PS Sofronie Suceveanul, alături de el fiind prezenți și PS Teodosie Brașoveanul, PS Iosif Botoșăneanul, PS Antonie Băcăuanul, PS Glicherie Ieșeanul, PS Dionisie Gălățeanul și PS Evloghie Sibianul, alături de  un sobor de preoți.

Urăm sănătate și zile îndelungate arhipăstorului nostru, iar Sfântul Sfințit Mucenic Vlasie să fie rugător tuturor creștinilor, în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons