Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Vameșului și Fariseului
februarie 21, 2016
Duminica Fiului Risipitor
martie 3, 2016
Arata tot

Sfântul Sfințit Mucenic Vlasie al Sevastiei

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit miercuri, de Sfântul Sfințit Mucenic al Sevastiei, la Mănăstirea Slătioara, cu ocazia zilei de nume a ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit . Alături de Preasfinția sa au mai slujit și următorii episcopi: Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul, precum și un sobor de preoți și diaconi. Au fost prezenți și doi oaspeți înalți din cadrul bisericii surori din Grecia: IPS , Mitropolit de Attica și Viotias, și PC Părinte Protoiereu Mihail, din Atena. După Sfânta Liturghie, Mitropolitul a vizitat și Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, unde a primit și o părticică din Sfintele Moaște ale Sfântului.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons