Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfințirea Paraclisului Mănăstirii Sfântul Mina
august 3, 2016
Sfințirea Bisericii Mănăstirii Sfântul Glicherie Mărturisitorul
august 3, 2016
Arata tot

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul

PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de PS Episcopi Glicherie Ieșeanul și Dionisie Gălățeanul au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu ocazia prăznuirii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul în parohia din localitatea .

Acest mare Sfânt al Ortodoxiei a fost luat în car de foc cu trupul la cer, pentru viața sa cea sfântă și va fi cel care va mărturisi pe Hristos la sfârșitul veacurilor în fața lui Antihrist. În popor, în tradiție, se spune că Sfântul Ilie merge cu carul prin văzduh, aducând ploaie binecuvântată pe pământ.

We cannot display this gallery

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons