Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a VII-a după Rusalii – Roșiori, 2022
iulie 31, 2022
Duminica a 8-a după Rusalii – Focșani, 2022
august 10, 2022
Arata tot

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul – Slatina, 2022

A 20-a zi a lunii iulie este marcată de prăznuirea unuia dintre cei mai de seamă prooroci și anume. Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul.

În această zi de bucurie duhovnicească, PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia din localitatea Slatina cu ocazia celebrării hramului acesteia. Alături de acesta a slujit și PS Episcop Dionisie Gălățeanul și de asemenea, un sobor de preoți, diaconi, psalți și creștini din parohiile învecinate.

Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Episcop Dionisie a fost axat pe viața sfântului prooroc Ilie, din care, noi creștinii, avem de învățat foarte multe despre credința în Dumnezeul cel adevărat și despre biruirea patimilor.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons