Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a VII-a după Rusalii – Roșiori, 2022
iulie 31, 2022
Arata tot

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul – Slatina, 2022

A 20-a zi a lunii iulie este marcată de prăznuirea unuia dintre cei mai de seamă prooroci și anume. Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul.

În această zi de bucurie duhovnicească, PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia din localitatea Slatina cu ocazia celebrării hramului acesteia. Alături de acesta a slujit și PS Episcop Dionisie Gălățeanul și de asemenea, un sobor de preoți, diaconi, psalți și creștini din parohiile învecinate.

Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Episcop Dionisie a fost axat pe viața sfântului prooroc Ilie, din care, noi creștinii, avem de învățat foarte multe despre credința în Dumnezeul cel adevărat și despre biruirea patimilor.

Comments are closed.