Sfinții Apostoli Petru și Pavel – Rădășeni
Pomenirea Icoanei Maicii Domnului „Umilenia” – Roșiori 2019
august 12, 2019

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul – Slatina 2019

PS Sofronie Suceveanul alături de PS Iosif Botoșăneanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu ocazia prăznuirii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul în parohia din localitatea Slatina.

PS Sofronie Suceveanul în cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei a menționat că „Acest mare Prooroc al Ortodoxiei a fost luat în car de foc cu trupul la cer, pentru viața sa cea sfântă și va fi cel care va mărturisi pe Hristos la sfârșitul veacurilor în fața lui Antihrist. ” De asemenea, preasfinția sa a evidențiat și faptul că Dumnezeu ascultă rugăciunea robilor Săi aleși și le îndeplinește cererile.

În tradiție se spune că Sfântul Prooroc Ilie merge cu carul prin văzduh, aducând ploaie binecuvântată pe pământ.