Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr – Iași 2019
noiembrie 17, 2019
Sfântul Mare Mucenic Mina -Roșiori 2019
noiembrie 25, 2019
Arata tot

Sfântul Nectarie de Eghina – Suceava 2019

 

 

este de la sfințirea bisericii din orașul protectorul acesteia. Cu ocazia prăznuirii zilei sfântului, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu preoți din parohiile învecinate.

 

Troparul Sfântului:

„Pe cel născut în Silivria şi ocrotitorul Eghinei, pe cel ce s-a arătat în vremurile din urmă prieten adevărat al virtuţii, pe Sfântul Ierarh Nectarie să-l cinstim cei credincioşi ca pe un Dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, că izvorăşte bogate vindecări celor ce strigă cu evlavie: Slavă lui Hristos, Celui Ce te-a slăvit! Slavă Celui Ce minunat te-a arătat! Slavă Celui Ce prin tine lucrează, tuturor tămăduiri!”

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons