Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Mănăstirea „Sfânta Treime” Galați – al doilea hram, 2020
decembrie 26, 2020
Nașterea Domnului – Măgura, 2020
ianuarie 12, 2021
Arata tot

În a 18-a zi a lunii decembrie, Ortodoxă îi prăznuiește pe Sfântul Ierarh Modest, patriarhul Ierusalimului și pe Sfântul Mucenic Sebastian, ale cărui cuvinte pe care le-a răspuns în fața lui Dioclețian sunt de mare actualitate și în zilele noastre: „Pentru aceasta a binevoit a mă învia Domnul meu Iisus Hristos ca să fiu viu către voi și înaintea întregului popor să fiu martor nedreptății voastre, căci cu judecată nedreaptă ați ridicat prigoană asupra creștinilor, robii lui Hristos”. 

În această zi, credincioșii din parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Fălticeni, s-au adunat în același duh la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, slujbă prezidată de PS Sofronie Suceveanul, pentru a-l felicita pe părintele protopop Sebastian Mogîrzan cu ocazia serbării onomasticii. Imediat după sfânta liturghie, preasfințitul Sofronie, alături de părințți slujitori au oficiat și slujba Aghiazmei Mici, în cinstea Sfântului Ierarh Modest. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons