Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Adormirea Sfintei Ana
august 9, 2017
Sfințirea Bisericii Mănăstirii Dornelor
august 20, 2017
Arata tot

Sfântul Mare Mucenic și tămăduitor Pantelimon

Mucenicia reprezintă jertfa supremă a unui om pentru Hristos, Dumnezeul nostru. Dorința de a fi alături de Hristos depășește durerile trupești și, astfel, chinurile pentru mucenici erau ca niște îndulciri și binefaceri. 

Astfel și Sfântul Mucenic Pantelimon a pătimit pentru Hristos și a mustrat prin chinurile lui pe păgâni. A vindecat miraculos pe cei ce i-au cerut și îi cer în continuare ajutorul și pentru acest lucru a primit și numirea de „doctor fără de arginți” și „tămăduitor”.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la parohia din localitatea Brăiești, cu ocazia hramului mare. Alături de el, un sobor de preoți și diaconi, precum și credincioși din localitate și din împrejurimi au participat la sfânta slujbă. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons