Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina – Suceava, 2023
noiembrie 22, 2023
Intrarea în Biserică a Maicii Domnului – Poiana Mărului, 2023
decembrie 4, 2023
Arata tot

În a 11-a zi a lunii noiembrie Biserica Ortodoxă îl serbează pe Sfântul Mare Mucenic Mina. Zi de multă bucurie duhovnicească pentru obștea Mănăstirii „Sfântul Mina” din Roșiori al cărui patron spiritual a fost sărbătorit astăzi. La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie au participat PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și David Nemțeanul, preoți, diaconi, psalți și creștini cu precădere din eparhiile Sucevei și Neamțului.

În cuvântul de învățătură, Prea Sfințitul Dionisie l-a evocat pe marele mucenic drept un exemplu pentru creștinii de azi și din toate timpurile, viața și faptele acestuia constituind mărturisiri de credință și pildă de urmat în calea spre mântuire.

După săvârșirea sfintei liturghii, a avut loc o procesiune cu icoanele principale din Biserica principală, în cinstea sfinților ocrotitori ai locașului de cult.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons