Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina – Suceava, 2022
noiembrie 25, 2022
Duminica a 30-a după Rusalii – Fălticeni, 2022
decembrie 14, 2022
Arata tot

În a 11-a zi a lunii noiembrie, creștinii ortidocși îl cinstesc pe Sfântul Mare Mucenic Mina Egipteanul. Zi de bucurie duhovnicească pentru părinții Mănăstirii Sfântul Mina din Roșiori care astăzi au pregătit cele necesare celebrării hramului principal al acestui sfânt locaș.

Sfânta Liturghie a fost prezidată de PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de care au participat PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Antonie Băcăuanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul, Evloghie Sibianul și David Nemțeanul, un sobor numeros de preoți, diaconi, psalți și credincioși atât din împrejurimile localității Roșiori, cât și din județele învecinate.

Cuvântul de învățătură al PS Episcop Antonie s-a axat pe importanța statorniciei în credință a creștinilor și pe iubirea față de Hristos, mărturisită și evocată de mucenici prin jertfa de sine.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons