Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Soborul Sfinților Mihail și Gavriil – Bogdănești 2020
decembrie 10, 2020
Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina – Suceava, 2020
decembrie 10, 2020
Arata tot

este prăznuit de ortodocși pe 11 noiembrie. Acesta este sfântul care ii ocrotește pe păgubiți, se arată grabnic ajutător celor nedreptățiți în procese și celor ce au pierdut ceva sau au fost inșelați, precum regăsim în primul condac din acatistului acestuia(„Folositor și ajutător mare te-ai arătat lumii în primejdii, mucenice, că pe mulți i-ai izbăvit de pagube…”).

În această zi, din , la fel ca în fiecare an, și-a serbat patronul spiritual al acesteia prin săvârșirea privegherii și a sfintei liturghii, slujbe prezidată de , alături de care au participat și și și un sobor de preoți și psalți.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons