Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfânta Preacuvioasă Maică Parascheva
octombrie 28, 2016
Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov
noiembrie 9, 2016
Arata tot

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir

Mare Mucenic Dimitrie poate fi luat ca un exemplu demn de urmat de către toți tinerii, indiferent de starea lor socială. Tânăr voievod al Tesalonicului, a lăsat toate pentru a urma Mântuitorului Iisus Hristos, mărturisindu-L chiar în fața păgânului împărat Maximian. A întărit și pe tânărul Nestor, prin binecuvântare, și l-a făcut pe acesta biruitor asupra necredinciosului Lie, pentru care Nestor a luat și el cununa muceniciei, fiindu-i tăiat capul. a urmat pătimirii Mântuitorului Hristos, pentru că martiriul s-a săvârșit prin multe lovituri de sulițe în coaste. Mare îndrăzneală având la Tronul Dumnezeirii, Sfântul ajută tuturor celor care i se roagă cu credință și își pun nădejdea către dânsul.

PS Episcop Sofronie a slujit Sfânta și Dumnezeiasca la Mănăstirea Brădățel, fiind patronul bisericii celei noi. Alături de PS Sofronie au mai slujit și PS Episcopi: Demosten Nemțeanul, Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul și Flavian Ilfoveanul.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons