Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfânta Cuvioasă Parascheva – Rădășeni, 2022
octombrie 27, 2022
Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov – Mihăiești, 2022
noiembrie 9, 2022
Arata tot

A 26-a zi a lunii octombrie este marcată de prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, considerat unul din cei mai bravi și vrednici mucenici. În această zi de bucurie de duhovnicească, marea majoritate a Sfântului Sinod s-a întrunit în rugăciune în cadrul Mănăstirii Brădățel pentru a serba hramul mic al acesteia.

Sfânta Liturghie a fost prezidată de IPS Arhiepiscop și Mitropolit Demosten, alături de care au participat PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Băcăuanul, Dionisie Gălățeanul, Evloghie Sibianul și David Nemțeanul, un sobor numeros de preoți, diaconi, psalți și popor binecredincios.

Din cuvântul de învățătură al IPS Mitropolit Demosten putem extrage câteva idei importante și anume: creștinii trebuie să urmeze exemplul mucenicilor pentru că aceștia au mărturisit fără reținere pe Hristos în fața păgânilor și au murit pentru El, fără să le pese de funcțiile lumești pe care le-au avut, bani și diferite beneficii materiale; trebuie să cerem cu credință de la sfinți căci aceștia ne vor veni mereu în ajutor, dacă este spre mântuirea noastră; Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, alături de Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul și Maica Domnului vor apăra mereu Biserica de rău-făcătorii ce iubesc vrajba și ura dintre oameni.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons