Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Zămislirea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul – Slătioara 2020
noiembrie 1, 2020
Soborul Sfinților Mihail și Gavriil – Bogdănești 2020
decembrie 10, 2020
Arata tot

Zi de bucurie  în eparhia Sucevei, sărbătorirea hramului al doilea al Mănăstirii Brădățel și anume , Izvorâtorul de mir, unul din sfinții importanți ai ortodoxiei. Cu binecuvântarea lui Dumnezeu, și în acest an slujba a fost prezidată de cel mai în vârstă membru al și anume , a cărui viață a fost și este plină de simplitate, smerenie și ascultare. În cuvântul de învățătură, acesta a asemănat patimile pe care le-a răbdat Sfântul Mare Mucenic Dimitrie cu cele ale Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul, amândoi având un scop comun și anume, păstrarea ortodoxiei curate, povestind astfel câteva secvențe în care Sfântul Glicherie a plâns nopți întregi și se ruga la Maica Domnului să-l întărească.

Alături de preasfinția sa au slujit și , , și , alături de un sobor de preoți, diaconi și psalți.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons