Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ioan cel Nou – Suceava 2020
iunie 15, 2020
Sfântul Ierarh Glicherie – Măgura 2020
iulie 6, 2020
Arata tot

Sfântul Ioan Maximovici – Măgura 2020

          Astăzi 19 iunie biserica dreptslăvitoare face pomenirea unuia din stâlpii Ortodoxiei proslăvit în veacul al XX-lea, Sfântul Ioan Maximovici.

          Provenind dintr o familie descendentă din familia regală rusească, acesta a fost nevoit să ia de timpuriu calea exilului. Astfel ajunge pe rând în Serbia, China și în cele din urma în Lumea Nouă (SUA) propovăduind credința dreptslăvitoare .

          În aceasta zi PS Sofronie Suceveanul a sărbătorit 25 de ani de la hirotonia întru arhiereu. Preasfinția sa a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul alături de PS Dionisie Gălățeanul și un sobor de preoți. Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să-l dăruiască Sfintei Sale Biserici întreg, cinstit, sănătos, în pace, drept învățând cuvântul adevărului.

          Întru mulți și binecuvântați ani, Preasfințite Stăpâne!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons