Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina – Suceava, 2020
decembrie 10, 2020
Intrarea Maicii Domnului în Templu – Londra, 2020
decembrie 12, 2020
Arata tot

Se făcea că pe la data de 13 noiembrie 1981 este chemat la înalta treaptă a arhieriei , la 10 ani de la eliberarea din închisorile comuniste, arhimandritul Demosten Ioniță. Acesta a petrecut un an în penitenciarul Gherla(1958-1959), apoi în coloniile de muncă de la Periprava, Balta Brăilei, Stroienești și Bondoi încă 6 ani(1959-1964). De asemena, a fost mai fost condamnat la 4 ani și 10 luni de închisoare, fiind încarcerat între anii 1969-1971 în penitenciarul Botoșani și apoi la colonia de muncă Poarta Albă de la Canalul Dunăre-Marea Neagră, după care a fost eliberat înainte de termen. Deși a fost supus la înfometare, frig, torturat și lipsit de odihnă, credința în Iisus Hristos și în Maica Sa l-au întărit și iată că se împlinesc 39 de ani de când a fost ridicat la treapta arhierei slujind cu dragoste și râvnă față de Hristosul pentru care a pătimit.

Alături de , la sfânta liturghie au participat și , și și un sobor de proeți și psalți.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons