Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Mare Mucenic Mina
noiembrie 24, 2017
Duminica I a Postului Nașterii Domnului
decembrie 20, 2017
Arata tot

Sfântul Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului

„Din gura ta, ca o lumină de foc strălucind Harul, lumea ai luminat!”. Troparul Sfântului Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului ne arată faptul că acest mare Ierarh a luminat întreaga creștinătate cu făclia învățăturilor sale celor luminoase. Mare ascet, mare orator, supranumit „Gură de Aur” pentru bogatele sale învățături, dogmatist, filozof, Sfântul Ioan ne dăruiește pildă nouă tuturor. Are numeroase predici: începând de la Facere și terminând cu Apocalipsa, compune și Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, care îi poartă numele și care se săvârșește în toate zilele de peste an.

În urmă cu 36 de ani, de Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul hirotonește arhiereu pe PS Episcop Demosten Nemțeanul, spre folosul Bisericii lui Hristos. Iar astăzi, am comemorat împreună acești frumoși și rodnici ani de arhierie a PS Episcop Demosten. PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul, împreună cu un sobor de preoți și diaconi au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Brădățel, iar la urmă cu toții au cântat PS Episcop Demosten tradiționalul: „Întru mulți ani, Stăpâne!”. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons