Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Mare Mucenic Mina
noiembrie 26, 2016
Intrarea Maicii Domnului în Biserică
decembrie 8, 2016
Arata tot

Sfântul Ioan Gură de Aur

Marele Ierarh al Ortodoxiei, Sfântul Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului se sărbătorește în data de 13 noiembrie, cu toate că a adormit în data de 14 septembrie, în ziua Praznicului Cinstitei Cruci. 

Pentru PS Episcop Demosten Nemțeanul această sărbătoare are un impact emoțional deosebit, pentru că în anul 1981 a primit din partea Sfântului Ierarh Glicherie hirotonia întru arhiereu. Astăzi, după 35 de ani, PS Episcop Demosten a fost sărbătorit de către întreaga obște a Mănăstirii Brădățel, de un sobor de preoți și diaconi, precum și de credincioșii adunați la Sfânta Liturghie. Alături de Preasfinția sa au slujit și PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul. 

Pe această cale urăm și noi PS Episcop Demosten tradiționala urare „Întru mulți ani, Stăpâne!”.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons