Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Botezul Domnului
ianuarie 23, 2017
Vizita PS Episcop Sofronie Suceveanul în Kenya
ianuarie 29, 2017
Arata tot

Sfântul Ioan Botezătorul

Exemplu de viață duhovnicească înaltă și „cel mai mare născut din femeie”, așa cum îl caracterizează Însuși Mântuitorul Hristos, Sfântul Ioan Botezătorul are zi de prăznuire următoarea zi după Botezul Domnul, ca persoană care face parte din acest praznic. De altfel, fiecare praznic împărătesc este urmat de sărbătorirea unui sfânt din interiorul praznicului respectiv. (la Întâmpinarea Domnului – Sf Simeon). 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta la parohia din localitatea Bogdănești. După cuvântul de învățătură, PS Sofronie a urat părintelui paroh tradiționalul „La mulți ani!”

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons