Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica după Nașterea Domnului
ianuarie 22, 2016
Botezul Domnului Iisus Hristos
ianuarie 23, 2016
Arata tot

Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei

Unul dintre marii sfinți ai Ortodoxiei, Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, se sărbătorește la începutul anului, alături de un praznic al Mântuitorului Hristos, Tăierea împrejur, cea după 8 zile de la Nașterea Sa. Activitatea patristică a Sfântului Vasile este una de mare impact pentru Ortodoxiei, acest sfânt compunând Sfânta Liturghie care se săvârșește de 10 ori pe an: în primele 5 duminici ale Postului Mare, în Joia și Sâmbăta Mare, în ajunul Nașterii și Botezului Domnului (sau chiar în zilele acestor praznice) și în ziua pe care tocmai am amintit-o, 1 Ianuarie.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit privegherea și  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, în Catedrala Eroilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din , unde a citit și acele Molitvă a Sfântului Vasile pentru îndepărtarea vrăjmașilor diavoli.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons